Свет

САЛВИНИ ПОД ИСТРАГА : Лидерот на Лигата е осомничен за злоупотреба на државните летови

Обвинителството во Рим започна кривична истрага против Матео Салвини, лидерот на италијанската лига на десницата, под сомнение за злоупотреба на државните летови, соопшти извор на судот близок до истрагата. Истрагата се однесува на 35 летови на авиони и хеликоптери што ги користеше Салвини додека тој беше министер за внатрешни работи во претходната влада, што падна во август, кога Лигата се префрли во опозиција.

Министрите може да користат владини летови од институционални причини, но не и за нивни кампањи. Обвинителството се сомнева дека Салвини го сторил токму тоа додека ја поминувал Италија низ и преку, понекогаш комбинирајќи ја функцијата министер со партиски митинзи.

Салвини изјави дека сите негови летови биле за државни цели и дека тој никогаш не го користел летот за да оди на одмор, за разлика од другите политичари.

Судот на ревизори, кој е специјализиран за јавни средства, го разгледа случајот на Салвини на почетокот од оваа година и заклучи дека користењето на летовите е нелегитимно, но дека нема дополнителни трошоци за даночните обврзници, па случајот беше разрешен.

Loading...

Related posts

Leave a Comment