Свет

„Трамп не слуша никого, дури ни кога станува збор за Косово“

Фото: EPA-EFE / MICHAEL REYNOLDS / POOL

Без Вашингтон, нема да има договор меѓу Белград и Приштина, САД сакаат да придонесат за мирно решение.

Но, проблемот е во тоа што претседателот Трамп е непредвидлив и не слуша никого, рече американскиот професор по историја и безбедност Грегори Мур во интервјуто за „Косово онлајн“.

Минатиот викенд, професорот Мур одржа предавање во Институтот за национална и меѓународна безбедност во Белград, каде истакна дека Соединетите држави моментно го водат патот за посредување меѓу Белград и Приштина со дури двајца специјални пратеници – Метју Палмер, претставник на Стејт департментот за Западен Балкан и амбасадорот Гренел, кој е специјален претставник на претседателот Доналд Трамп.

На прашањето дали има простор за загриженост што Вашингтон назначил двајца специјални пратеници во регионот, тој рече: „Не ги знам околностите под кои и Палмер и Гренел беа назначени за специјални пратеници. Можеби имало несогласување за односот меѓу нив. но во секој случај немате причина да бидете загрижени. САД сакаат да придонесат за мирно решение меѓу Србија и Косово “.

Грегори Мур смета дека конфликтот не одговара на никој.

„Не мислам дека конфликт во регионот му одговара на некој, освен можеби на Русите и затоа мислам дека САД ќе бараат соодветно решение за сложениот проблем. Важно е двете страни да се посветат на процес што на крајот ќе доведе до прифатливо решение“, вели тој.

Во интервјуто за „KosovaOnline“ тој се осврна и на Трамп.

“Поентата е, да речеме само, дека неговите постапки ја поткопаа довербата на голем број земји во САД, а тој може дури и да ги изгуби изборите. И наследникот на Трамп ќе има големи проблеми обидувајќи се да ја врати таа доверба и ако Трамп добие друг мандат. „Еден ден тој вели дека ќе воведе санкции, неколку дена подоцна ќе каже нешто друго. Тешко е да се предвиди кој ќе биде неговиот следен потег и што можете да очекувате од САД“, вели тој.

На прашањето дали амбасадорот Гренел ќе го советува Трамп за Косово, Мур вели дека Трамп не им верува на професионалните дипломати.

„Како да се советува некој што не слуша?  “, заклучува Мур.

Loading...

Related posts

Leave a Comment