Author : админ

Колумни

Љубомир Цуцуловски : ХАРТИЈА, КОЈА НЕ Е… Терминот „нон-пејпер“ потекнува од англискиот термин „non-paper“, кој буквално значи „не-хартија.“

админ
  ХАРТИЈА, КОЈА НЕ Е… Терминот „нон-пејпер“ потекнува од англискиот термин „non-paper“, кој буквално значи „не-хартија.“ Според тоа, нон-пејперот е хартија, која не е хартија,...
Свет

Франција затвори 15 џамии и училишта поврзани со исламизмот

админ
Француската влада затвори џамии, училишта и здруженија поврзани со ширењето на исламистичката идеологија во петнаесет населби низ целата земја. Францускиот државен секретар за внатрешни работи...
Македонија

Владимир Панчевски со остра реакција по повод лажната вест од порталот СДК:Горанче си има некаков потентен проблем кој секако ќе мора сам да си го реши

админ
Поранешниот претседател на Основниот суд Скопје 1 Владимир Панчевски,преку социјалната мрежа фејсбук, се огласи со остра реакција  по повод лажната вест во врска се неговата...
Свет

Британската влада и војската обвинети за прикривање на воени злосторства(ВИДЕО)

админ
Емисијата „Панорама“ откри докази дека државата ги прикрила убиствата на цивилите од страна на британските трупи во Ирак и Авганистан. Хашкиот трибунал рече дека ги...
Свет

Муслиманите во Австрија : „Мора да има една голема џамија во секоја австриска покраина“

админ
Претседателот на Исламската верска заедница во Австрија (ИГГО) Имит Вурал сака голема џамија во секоја австриска провинција. „Исламската заедница треба да има најмалку една џамија...
Фудбал

Срамни транспаренти на натпреварот помеѓу т.н. Косово и Англија: Благодариме што ни помогнавте во војната (ВИДЕО)

админ
Фудбалски тимови на таканареченото Косово и Англија одиграа натпревар во рамките на квалификациите за Европското првенство, проследена со разни атипични гестови од луѓето од Приштина....
Политика

ПАРТИЈАТА РОДИНА ќе го згасне стариот западен проект голема Албанија подметнат со новото име – Мини Шенген

админ
РОДИНА ќе го згасне стариот западен проект голема Албанија подметнат со новото име – Мини Шенген После неуспехот со Европската Унија на македонскиот народ му...
Економија Регион

Работите на Турскиот тек во Србија во завршна фаза- дневно се поставуваат 1,5 км од гасоводот

админ
Изградбата на магистралниот гасовод преку Србија стигна до границата помеѓу Србија и Унгарија. Во тек се работите во општина Кањижа, во близина на селата Велебит...
Регион

Ким Мехмети : „Еди Рама е во состојба да се откаже од признавањето на Косово“

админ
Косово и Метохија продолжуваат да добиваат критики од албанскиот премиер Еди Рама за поддршката на идејата за „мини Шенген“. Аналитичарот Ким Мехмети дури оцени дека...