Category : Економија

Економија Регион

Работите на Турскиот тек во Србија во завршна фаза- дневно се поставуваат 1,5 км од гасоводот

админ
Изградбата на магистралниот гасовод преку Србија стигна до границата помеѓу Србија и Унгарија. Во тек се работите во општина Кањижа, во близина на селата Велебит...
Економија

Железници Транспорт ја пушти во сообраќај новата кинеска електролокомотива

админ
  Железници Транспорт ад Скопје ја пушти во сообраќај првата од четирите нови електролокомотиви, откако претходно беше извршена контрла пред ипорака кај производителот, кинеската ЦРРС....
Економија Регион

Си Џипинг допатува во Атина да го потсети Мицотакис кој е газда на пристаништето во Пиреа

админ
Кинескиот претседател Си Џинпинг допатува во Атина. Тој ќе разговара со грчкиот претседател Прокопиус Павлопулос за можностите за кинески инвестиции во Грција, како и за...
Економија

Русија и ОАЕ потпишаа договори во вкупен износ од 1,4 милијарди американски долари

админ
  Рускиот претседател потсети дека фондот „Мубадала Емирати“ е еден од првите партнери на рускиот фонд за директни инвестиции, со кого имаат спроведено повеќе од...
Економија Регион

Србија и официјално станува член на Азиската инфраструктурна инвестициска банка

админ
  Република Србија официјално стана 73-та не-регионална членка на Азиската банка за инвестиции во инфраструктура (AIIB). Министерот за финансии на Србија. Синиша Мали, рече дека ова...
Економија

Бугарија ќе го комплетира својот дел од Туркстрим пред крајот на 2020 година

админ
Новиот крак на гасоводот ќе ги снабдува другите европски земји со гас       Претседателот на бугарското национално собрание Цвета Карајанчева во средата ги...
Економија Свет

Ниту една земја не може да ја попречи изградбата на “Норд стрим 2”, вели руски пратеник во ЕУ

админ
Гасоводот “Норд стрим 2” треба да биде пуштен во употреба кон крајот на 2019 година   Ниту Данска, ниту САД ниту која било друга земја...