Category : Македонија

Македонија

Утре пред украинската амбасада протест против воената реторика кон Русија од страна на Киев

админ
Утре со почеток во 16ч и 30м, под  мотото стоп за глорификацијата на нацизмот во Украина, пред украинската амбасада во Скопје, ќе се одржи мирен...
Македонија

Мицотакис: Мојата критика за Преспанскиот договор е за националноста и јазикот, не за името

админ
Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис изјави дека неговата критика за Преспанскиот договор не се однесувала на името, туку „на македонскиот јазик и македонската етничка припадност“. Како...
Македонија

Драган Даниловски: „Сертификатите никогаш не требаше да се донесат“ – „Вирусот е во паника, не важи веќе вакцина, сите ќе го поминеме“

админ
Епидемиологот д-р Драган Даниловски гостуваше во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме околу новиот сој на ковид-19. Според него, вирусот е во „паника“,...
Македонија

Најавен македонски патриотски блок кој ќе ги укинe штетните договори, вклучена и дијаспората(ВИДЕО)

админ
На повидок е окрупнување на нов политички блок, составен од македонски патриотски вон парламентарни партии и здруженија, со вклучување на дијаспората. Ова беше обзнането во...
Македонија

УТРЕ ВО 18 ЧАСОТ ПРОТЕСТ ПРОТИВ ЗАДОЛЖИТЕЛНОТО КОРИСТЕЊЕ НА МАСКИ ВО УЧИЛИШТАТА !

админ
Под мотото, СТОП за задолжителното користење на маски во училиштата!, утре во 18 часот пред владата на РМ ќе се одржи граѓански протест, против задлжителното...
Македонија

Во знак на револт за листата на затвореници Алијанса истури црвена боја пред Министерството за правда (ВИДЕО)

админ
Алијансата за Албанците во знак на револт за иницијативата за помилувања го обоија со црвена боја Министерството за правда. Омер Ајдини од Форумот на мјлади...
Македонија

Сијарто: Екстрадицијата на Груевски е правно, а не политичко прашање

админ
Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто, кој денеска е во посета на земјава, изјави дека екстрадицијата на поранешниот македонски премиер Никола Груевски е правно...
Македонија

Амбасада на Руската Федерација во Република Македонија:На братскиот македонски народ му го честитаме државниот празник – Денот на Свети Климент Охридски

админ
По повод големиот Македонски празник, Свети Климент Охриски, со честитки до Македонскиот народ, се огласи амбасадата на Руската Федерација во Република Македонија. На братскиот македонски...
Македонија

Груевски: Сакаа да го приклештат Миле за да лажно сведочи против мене

админ
Поранешниот премиер Никола Груевски, по денешното рочиште за случајот “Плацевите на Водно”, се огласи преку фејсбук статус. Како што вели, бил испровоциран од новинарските текстови,...
Македонија

ЖЕНА СО ДВЕ ДЕЦА ВО РАЦЕ ИЗГОРЕ ПРЕД ВРАТАТА НА АВТОБУСОТ НА СМРТТА: Ужасни детали за несреќата во Бугарија

админ
Жена со две деца во рацете, најверојатно близнаци, изгорела пред вратата на автобусот, јавуваат бугарските медиуми. Во моментов инспекторите проверуваат дали имало дополнително гориво во...