Category : Регион

Регион

Италија : Протеран албанец опасен за националната безбедност

админ
Италијанските власти протераа албански државјанин, откако беше оценето дека претставува закана за националната безбедност. Станува збор за Флоријан Сарачи (32), кој според А1он, е поврзан...
Регион

Лазански: Планот е Србија и Русија заедно да произведуваат оружје

админ
Постои план Србија и Русија да произведат оружје заедно, вклучувајќи и посложени борбени системи, рече српскиот амбасадор во Москва Мирослав Лазански, по состанокот меѓу претседателот...
Регион

Учител по веронаука во Хрватска удри по властите : Немате поим што значи скришум во училиште да му давате ужинка на дете затоа што знаете дека дошло гладно ,а се срами од одделението

админ
Многу групи, статуси, слики и видеа поврзани со протестите на професорите и наставниците низ цела Хрватска се споделени на Фејсбук. Протестите ќе продолжат се додека владата...
Економија Регион

Работите на Турскиот тек во Србија во завршна фаза- дневно се поставуваат 1,5 км од гасоводот

админ
Изградбата на магистралниот гасовод преку Србија стигна до границата помеѓу Србија и Унгарија. Во тек се работите во општина Кањижа, во близина на селата Велебит...
Регион

Ким Мехмети : „Еди Рама е во состојба да се откаже од признавањето на Косово“

админ
Косово и Метохија продолжуваат да добиваат критики од албанскиот премиер Еди Рама за поддршката на идејата за „мини Шенген“. Аналитичарот Ким Мехмети дури оцени дека...
Регион

Белград : Уапсен мигрант при обид за грабеж и кражба на пиштол од службено лице( ВИДЕО)

админ
На социјалните мрежи се појави видео од апсењето на разбојникот во продавницата Идеа на улицата Крал Милан во Белград Пред два дена во 7.15 часот...
Регион

Рама: Приштина ја згрозува надворешната политика на Албанија

админ
Албанскиот премиер Еди Рама рече дека политичарите во Приштина, спротивставувајќи се на заедничката иницијатива за создавање на балканскиот „мини Шенген“, ја загрозуваат надворешната политика на...
Регион

Новиот амбасадор на САД во Србија објаснува зошто се крсти со три прсти(ВИДЕО)

админ
Новоименуваниот американски амбасадор во Србија, Ентони Годфри, беше снимен пред неколку дена на прошетка по Калемегдан и во посета на црквата Ружица. Во видеото објавено...
Регион

Вооружени Словенци кои глумат армија пристигнале на хрватската граница

админ
Загреб – Вооружени и облечени во маскирни униформи пристигнуваат на границата со Хрватска, членови на словенечката паравоена единица, пренесува Index.hr. Ова е група Словенци кои...
Регион

Гана објаснува зошто го повлече признавањето на т.н. Косово: Бевме инспирирани од мир и хармонија

админ
Откриена е содржината на дипломатската нота испратена до Белград за одлуката на Акра Република Гана е 16-та земја што го повлече признавањето на Косово и...