Category : Свет

Свет

Претседателот на САД за мерката карантин : Штетата на овој метод е поголема од нејзините придобивки

админ
Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека карантинските мерки преземени против новиот вид коронавирус (КОВИД-19) не го спречуваат ризикот од идни инфекции, јавува агенцијата Анадолија....
Свет

Движење РУСОВ : Признавањето на Крим како дел од Русија од страна на меѓународната заедница е само прашање на време!

админ
На 18 март 2020 година, жителите на Крим, заедно со останатите граѓани на Русиjа, го празнуваа новиот незаборавен датум (Денот на соединувањето на Крим со...
Свет

Соединетите американски држави повлекуваат 6.400 војници од Германија

админ
САД ќе повлечат 6.400 војници од Германија, а други 5.400 ќе бидат префрлени во другите европски земји, соопштија денеска американските безбедносни претставници. Официјални претставници на...
Свет

Првата фаза на тестирање е завршена, руската вакцина е безбедна

админ
МОСКВА – Тестовите на вакцината против корона вирусот на волонтерите се успешно завршени на Универзитетот во Сеченов, а резултатите ја докажуваат нејзината ефикасност, изјави денеска...
Свет

Обединетите Арапски Емирати извршија напад врз турски воени цели во Либија. На повидок е војна?

админ
Обединетите Арапски Емирати извршија напад врз турски воени цели во Либија. Судејќи според се започна големата игра во Северна Африка. На едната страна се Обединетите...
Свет

Захарова : Обвинението против Тачи ја докажува неоснованоста на државноста на Косово

админ
„Обвинението против претседателот на самопрогласено Косово, Хашим Тачи, ја докажува неоснованоста на таканаречената косовска државност“, вели Марија Захарова. Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи...
Свет

Уапсена поранешната девојка на Џефри Епштајн : Заведувала и му носела малолетнички кои тој ги злоупотребувал

админ
Британскат наследничка Гислан Максвел, кој стана советник на осрамотениот финансиер Џефри Епштајн, е уапсена денес, соопштија два извори од Њујорк.ФБИ во Њу Хемпшир ја уапси...
Свет

ПЕСКОВ : ТВРДЕЊАТА НА ЊУ ЈОРК ТАЈМС СЕ ГНАСНИ ЛАГИ И СЕ ВО НАСОКА НА ДИСКРЕДИТАЦИЈА НА ТРАМП

админ
  Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, реагираше на пишувањето на американскиот весник „Њујорк Тајмс“ за наводниот договор меѓу Русија и Талибанците против американските сили во...
Свет

ДЕМОКРАТИТЕ ВО САД БАРААТ ИМЕТО И СТАТУАТА НА ЏОН ВЕЈН ДА БИДАТ ТРГНАТИ ОД ЛОКАЛЕН АЕРОДРОМ

админ
Како последен потег во редефинирање на погледите за американската расистичка историја, лидерите на демократите од округот Оринџ побараа отстранување на името, статуата и други видови...
Свет

САД ФОРМИРА ГРУПА ЗА БОРБА ПРОТИВ АНТИВЛАДИНИТЕ ЕКСТРЕМИСТИ

админ
Американскиот државен обвинител. Вилијам Бар/ нареди формирање на работна група за борба против, како што рече, антивладините екстремисти кои „вршат насилство“. Екстремистите се појавуваат за...